Ağız Yaraları Hangi Hastalığın Habercisi ?

Ağız Yaraları Hangi Hastalığın Habercisi ?

0 824

Ağzınızda Çıkan Yaralara Dikkat

[ads1]Birçok birey, ağız içerisinde çıkan yaralara çoğunlukla gereken önemi göstermiyor. Uçuktur, afttır, birkaç güne kadar geçer diyerek durumu geçiştiriyor. Aslına bakarsanız, ağız içerisinde çıkan yaralar birçok hastalığın habercisi de olabilir. Bu yüzden ağız içi yaralarını dikkate almalı ve uzun süre iyileşmeyen yaralarda mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Ağız içinde özellikle şişlik ve lekeler oluştuğunda ve uzun süre iyileşmediğinde durumu ciddiye almalı ve mutlaka tıbbi destekten yararlanmalısınız. Çıkan yaralar on dört günden uzun sürede iyileşmiyorsa veya sürekli tekrarlıyorsa dikkate almalısınız. Kırmızı şişlik şeklinde görülen yaralar ya da ağız içerisinde ve yanaklarda görülen beyaz lekeler, dil yüzeyinde, ağız tabanında veya ağız içi mukozasında karşımıza çıkan yara benzeri oluşumlar, ağız kanserinin habercisi olabilir.

Ağız içerisinde çıkan aftlar, Behçet hastalığının belirtisi de olabilir. Çünkü Behçet hastalığının diğer belirtileri ortaya çıkmadan çok önce ağız içerisinde yaralar çıkıyor. Behçet hastalığı tüm organlara zarar veren ve ciddi sonuçlara yol açan bir hastalıktır. Bu yüzden ağız içi yaralarınızı mutlaka dikkate almalısınız.[ads2]

Bunun dışında ağız içinde aft, uçuk, kırmızı şişlik ve beyaz lekelenme şeklinde çıkan ağız yaraları romatizma ve AIDS hastalıkların, ya da dengesiz beslenmenin veya vitamin eksikliğinin göstergesi olabilir. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi, ağız içi yaralarında da erken teşhis, tedavi açısından çok çok önemlidir. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurularak uygun tedavi şeklinin uygulanması gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.