Anksiyete Bozukluğu Testi

Anksiyete Bozukluğu Testi

5 2451

[ads1]Bir çok sitede ve kaynakta tıbbi terimler eşliğinde anlatılan anksiyete bozukluğunu yaşamış birinin ağzından dinlemeye ne dersiniz ? İlk olarak sizlere halk ağzı ile Anksiyete Bozukluğu‘nun tanımlamasını yapacağım. Bu bozukluk bir psikolojik hastalık olup, insanların yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilmektedir. İnsan kendisiyle çelişir. Ölüm korkusu, hastalık korkusu ve kendini sürekli hasta hissetmek başlıca belirtilerindendir.

Benim başıma nasıl geldi onu size açıklayayım. Genelde bu hastalığın bir patlak noktası bulunur. Yaşadığınız sıkıntı, stres hastalığın ortaya çıkmasını sağlar. Ben sırt tarafımda çıkan bezelere kafayı takmıştım. Sürekli elimi götürür; “acaba büyüdüler mi?, Kansere dönüşür mü?” derdim. Her dakikamı internette araştırma yaparak geçirirdim. Biraz da kişilik ve başak burcunun özelliğinden kaynaklanan bir durum olsa gerek. Biraz takıntılı ve mükemmelliyetçi bir insanım. Neyse, aklımda sürekli bu bezeler vardı. 2,3 gün sonra genelde karın bölgesi civarında iğne batmaları ve yanmalar başladı. Bunu fazla önemsemedim. Çünkü kafam hala bezelerdeydi. Fakat bir gün ofisten eve gelirken baş dönmesi sorunuyla karşılaştım. 2,3 gün boyunca bu baş dönmesi sorunu devam etti. Bunu da dengesizlik, el ayakta uyuşma seyretti. Tabi ben durur muyum, hemen internete attım kendimi. Yok MS, yok beyin tümörü, yok ALS ne kadar hastalık varsa kendimle bağdaştırdım. Hazır lafı açılmışken, tüm bu hastalara Allah’tan acil şifalar diliyorum. Umarım en yakın zaman da sağlığınıza geri kavuşursunuz. Neyse daha diplere indikçe, tansiyon düşmeleri başladı. Sol kolum uyuşuyor ve kalp tarafında bir baskı oluşuyordu. Aynı zamanda balım dönüyor ve midem bulanıyor, kendimden geçiyordum. Tüm ev ahalisi bana yoğunlaşmıştı. Kaç kere acile kaldırdılar bilemezsiniz. Dedim kalp krizi geçiyorum. Serum mu vermediler, oksijen mi bağlamadılar nafile…

Artık dedim bu böyle olmayacak, tuttum hastahane yolunu. İlk olarak bir nörolog’a gözüktüm. Beyin MR’ım çekildi. Buna ek olarak doktor muayene etti. Fakat dediği laf şuydu; “söylediklerinde muayene bulguların uyuşmuyor. Yani bir şeyin yok. Ama MR sonucunu bekleyelim.” Buna ek olarak kan alındı. Sadece B12 eksikliği çıktı. Doktor, az da olsa bunun da etkisi olacağından bahsetti. Fakat şikayetlerimi tamamen açıklamıyordu. Neyse, MR sonucum da beklediğiniz üzere temiz çıktı, Allah’a şükür. Benim kafamda hala; “acaba MR sonuçları mı karıştı, acaba doktor bir şey mi atladı soruları var idi.” Daha sonra doktor psikologa yönlendirdi bana. Gittim konuştum. Anti depresan yazdı bana. B12 iğnelerimi ve ilaçlarımı almaya başladım. Fakat şikayetlerim aynı seyr ediyordu. Hiç bir değişiklik yoktu. Başka bir hastahaneye gittim. Boyun MR’ım çekildi, yine muayene oldum. KBB doktoruna, gittim. Daha sonra dahiliye gittim. Her gördüğüm insana şikayetlerimi anlatıyordum. Acaba biliyorlar mı diye. Eczacılarla kanka olmuştum. Sürekli ilaç alıyordum ve şikayetlerimden bahsediyordum. Herkes, anlaşmış gibi, tibbi bir hastalığın yok sorunun psikolojik diyorlardı. Bir de doktorlar da yakınlarım da, düşünmemeye çalış v.s. diyorlardı. Yahu arkadaş nasıl düşünmeyin, unutsam bile kendini hatırlatıyor ağrıyor işte…

En sonunda bazı şeyleri kabullenmeye karar verdim. Dedim ne gelirse Allah’tan. Bu şekilde kendimi odakladım. Şikayetlerimin başlangıcından tam 2 ay geçmişti. “Bunların psikolojik olmasının manası olamaz dedim. Şuan keyfim yerinde, artık ölümden de korkmuyorum ama şikayetlerim de aynı şekilde devam ediyor.” Daha sonra el titremelerim, uyuşmalar ve güç kaybı başladı. Artık takmıyordum. Tek istediğim şey, bir an önce iyileşmek ve hastalığımın ne olduğunu öğrenmekti. “Senin sorunun psikolojik” diyenler ile resmen kavga etmeye başlamıştım. Çünkü kendimi tanıyordum. Başıma hiç böyle bir şey gelmemişti.

Lafı fazla uzattım, 1 hafta önce tüm ilaçlarımı kullanmayı kestim. Farklı şeylere yoğunlaştım. İnanın maşAllah diyeyim daha iyiyim. Bu hikayeyi size anlatmamın nedeni, Anksiyete Bozukluğunu, yaşamış birinin ağzından duymanızın daha yararlı olacağı içindir. Altta yer alan Anksiyete Bozukluğu testini kendinize uygulayabilirsiniz.

Kısaca aşağıdaki belirtiler sizde de varsa, sizde de büyük ihtimal Anksiyete Bozukluğu vardır. [ads2]

 • Takıntılı bir insansanız
 • Sürekli hastahanelere gidiyor ve doktor değiştiriyorsanız.
 • Aldığınız olumlu sonuçlar sizi 2 3 gün idare ediyor ve bu süreden sonra yine “kesin bir şey atladılar” diyorsanız.
 • Anksiyete Bozukluğu’na şikayetlerinizin çok belirgin olduğundan ihtimal vermiyorsanız,
 • Psikolojik sorunlarınız varsa
 • Şikayetleriniz sürekli değişiyorsa ve vücudunuzun farklı yerlerinde ise,
 • Hastalığınızdan herkese bahsediyor ve sürekli araştırma yapıyorsanız,

Ne olursa olsun ilk olarak şikayetiniz ile ilgili doktora gitmenizi öneririm. Kulağınız ağrıyorsa, bir KBB doktoruna görünmelisiniz. Eğer benim gibi cevap alırsanız, kesin tanı için bir psikoloğa başvurabilirsiniz.  Bu hastalık ortalama 2 3 ay sürmekte. Bu süreçte genel sağlığınıza ve akıl sağlığınıza önem gösterin. Dengeli beslenin, spor yapın. Hobilerinize zaman ayırın. Emin olun bir gün gelecek ve tüm şikayetleriniz son bulacaktır. Tüm hastalara Allah’tan acil şifalar diliyorum. Sağlıkla kalın. Hayatta en önemli unsurun sağlık olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

5 Yorum

 1. Tam beni anlatmışınız, fakat sizin belirtilerinize ek olarak ben kendimi aşırı yorgun hissediyorum. Bu durumda ne yapmam lazım ?

  • Yazıda da belirttiğimiz gibi ilk olarak bir doktora görünün. Eğer herhangi bir sorun yoksa, yazıdakinleri uygulayabilirsiniz.

 2. benim bole basım donuyo mıdem rahatsızlaıyo gevseyemıyorum ellerım bacaklarım tıtrıyo terlıyom ama sıcaktan degıl kızarıyom sıcak basıo kontrolumu kaybedıyom ellerım karıncalanıo kalp carpıntım oluo cok sınırlenıyorum boguyolarmıs gıbı hısseıom cok kotu sey olcak korkusu gelıo sızce anksiyete mi

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.