Bebeğin çok ağlaması normalmi

Bebeğin çok ağlaması normalmi

0 20

KOLİĞİN ASIL SEBEBİ NEDİR
Kolik bebeklerin ebeveynlerinin onda dokuzu, bebeklerinin canını yakan bir şeyler olduğuna inanır. Bu aslında mantıklı bir tahmindir, çünkü kolik bebekler:
• Beslenme ya da kucağa alınmayla rahatlamazlar.
• Sıklıkla acıyla kıvranır ve homurdanırlar.
• Bir anda ağlamaya başlayıp ağlamayı kesebilirler.
• Acı çekerken çıkardıkları seslere benzeyen tiz bir ağlamaları vardır. Örnbir darbe aldıktan sonra.
Sherry de bebeğini durmak bilmez ağlama krizleri yüzünden bana getirdiğinde aklındaki şey, bebeğinin acı çektiğiydi:
İki aylık sağlıklı bir bebek olan Charlie’nin muayene sonuçları çok normaldi. Bu durum , her gün girdiği ağlama krizlerinin, bebeğinin acı çekmesiyle ilgisi olduğunu düşünen annesini çok şaşırttı. Ona, bundan nasıl emin olduğunu sorduğumda Sherry utanarak Charlie’nin başına yanlışlıkla telefon ahizesiyle vurduğunu itiraf etti: Bu olaydan sonra ağlamaya başladığında, ağlamasının, her akşamüstü düzenli olarak girdiği ağlama krizlerindeki ağlayışla tam olarak aynı olduğunu fark ettim. Ben de bunun, oğlumun bunca zamandır acı çektiğini kanıtladığını düşündüm.
Sherry haklı mıydı? Charlie’nin ağlamasının sebebi acı çekiyor olması mıydı? Yoksa durumu bir şekilde yanlış mı değerlendiriyordu? Tahmin edebileceğiniz gibi insanlığın en başından beri ağlayan bebeklerin ebeveynlerinin çocuklarının çığlıklarını analiz ederek küçük, mutlu bebeklerinin neden bazen mahallenin en mutsuz bebeklerinden birine dönüştüğünü anlamaya çalışıyor.

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.