Bedelli Askerlik Başvuru İşlemleri Nelerdir ? (2015)

Bedelli Askerlik Başvuru İşlemleri Nelerdir ? (2015)

2 176

[ads1]Malum askerlik ülkemizde erkekler için mecburi hizmet. Yaşı yirmi olan tüm genç erkekler on iki ay boyunca devlet gözetimi altında askeri eğitimden geçmektedir. Eğitim sürecinde olan gençlerimiz askerliklerini sürekli ertelemek zorunda kalabilmektedir.

Belli bir yaşa geldiklerinde ise okumuş mastır ve doktorasını yapmış mesleğini tam icra edecekken askere gitmek zor gelebilirmiştir, buna istinaden Devletimiz yer yer bedelli askerlik çıkararak belli bir bedel karşılığında yirmi bir gün askerlik yaptırmaktadır.

Bedelli askerlik tarihçesi Osmanlı zamanlarında kalma olup belirli aralıklarla belli bedel karşılığında mecburi olan askerliğin süresi minimuma indirilerek yapılmıştır. Hem devlet bütçesine katkıda bulunan bu durum hem de asıl askerlik yaşını aşmış belli sebeplerden askerlik yapamamış kişilere imkân tanımakta. Cumhuriyet tarihinde ise bu durum on kez gerçekleştirilmiştir.

Devletimizin göstermiş olduğu bu kolaylık yurt dışında en az üç yıl yaşayan ve orada tahsil, iş, özel hayatını düzene koyan T.C vatandaşlarımızda bu durumdan rahatlıkla faydalanabilmekte. Devlet bankaları da bu konuda büyük destek olmakta askerlik için çıkardıkları kredilerle kişi bütçesine zarar vermeden küçük miktarlı taksitlerle bu bedelli askerlikten faydalanabiliyorlar.[ads2]

Tabi devlet bu parayı kendi bünyesinde taksit yapmamakta. Dediğimiz gibi ya birikimleri olan peşin veriyor veya bankaların bu durum için hazırladıkları kredi seçeneklerinden faydalanıyorlar. Bedelli askerlik için başvurular askerlik şubeleri, konsolosluk ve Cumhuriyet Savcılığına başvurulur.

Bedelli askerlik başvuru işlemlerinde üzerinde belirlenen meblağ olan dekontlar verilerek istenilen bankada paranın en az yarısının yattığı dekontta alınarak başvuru gerçekleşir. Başvuruların şahsen yapılması zorunlu olmakla beraber vekâletle yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Bedelli askerlikte toplanan paraların şehit ailelerine, gazilere, engellilere, ihtiyaç sahibi erbaş ve ailelerine, Türk silahlı kuvvetlerin de vazife malulleri sosyal hizmet ve yardım kuruluşlarında finansmanında kullanılacaktır.

 

Bunu Okuyan Bunları da Okudu

2 Yorum

    • There are certainly neumrous particulars like that to take into consideration. That could be a great level to bring up. I offer the thoughts above as normal inspiration however clearly there are questions like the one you bring up where the most important factor will likely be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, but I am sure that your job is clearly recognized as a good game. Both girls and boys really feel the affect of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.