Dolar Neden Yükseliyor ? 2015

Dolar Neden Yükseliyor ? 2015

0 244

Doların Yükselişi Göz Korkutuyor

[ads1]Son yıllarda oldukça çok konuşulan doların yükselişi ülkemize zam olarak geri dönmektedir. Bu şekilde doların yükselmesi her alanda her gün yeni bir zammın ortaya çıkmasına ve vatandaşların hayat standartlarını daha da aşağı çekmesine neden olmaktadır. Doların yükselişi altın fiyatların düşmesine sebep olacağından şu günlerde üç vatandaştan birisi birikimlerini doların yükselmesiyle altından yana kullanmaktadır.

Uzman ekonomistler doların yükselmesindeki nedenin iç ve dış kaynaklara bağlı olduğunu açıklamışlardır. Dolayısıyla Merkez Bankasının faizlerde yapmış olduğu düşüş faiz odaklı kar elde etmek isteyen fonlarda düşüşe neden olmuştur. Yatırımların TL bazlı olması yerine dolar bazlı yapılması doları kıymete bindirerek yükselmesine neden olmuştur. Amerika’nın ekonomisinde ortaya çıkan iyileşmeler doların yükselmesinde büyük önem arz eder.

Son yılların oldukça yüksek rakamlarını yaşayan doların şu an için aynı seviyede seyredeceği ekonomistler tarafından konuşulmaktadır. Ülkemiz açısından her alınan ürüne eklenen zam da olumsuzluklara neden olmuştur. TL karşısında oldukça değer kazanan doların yükselişi şu günlerde ekonominin gündeminde önemli yere sahiptir. Türkiye’ ye[ads2]gelen turist sayısında her yıl bir artışın olması ülkemiz açısından bir avantaj sağlamaktadır.

Ülkemize giren döviz girişi sayesinde kısa sürede bu yükseliş bir son bulacak, normal seyrinde devam edecektir. Yabancı sermayelerin de ülkemize girişi bu umudu az da olsun arttırmaktadır. Ülkemiz bu yükselişten kış aylarında oldukça etkilenmiş durumda fakat bu yükseliş daha uzun bir süreyi kapsamıyor.

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.