Elma Kabuğunun Faydaları

Elma Kabuğunun Faydaları

1 3536

[ads1] Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış günlerinde mutlaka hepimiz grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadele ediyoruz. Çoğu zaman bu evrede yaşadığımız öksürük atakları hayat kalitemizi düşürüyor. İşte böyle zamanlarda hepimizin mutfağında bulunan elma kabuğu derdimize derman olacak bir şifa kaynağı. Elma kabukları soyulup birkaç dilim limon ve kabuk tarçın ile kaynatılıp içilirse göğsü yumuşatır ve balgamı söktürür. Öksürüğü keser. Elma kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor. Bakalım diğer faydaları nelermiş ?

Elma aynı zamanda kabuğunda bulunan antioksidan sayesinde şeker hastalığı için bir koruyucu niteliğindedir. İçeriğinde bulunan pektin ise şeker hastaları için şekeri düşürücüdür. Aynı zamanda yüksek kolestrolü de düşüren elma kabuğu yüksek oranda içerdiği posası sebebiyle iştah kesici özelliğe de sahiptir. Bu nedenle diyet yapanlar tarafından en çok tercih edilen meyve elmadır (tabi unutulmaması gereken: kabuğuyla beraber tüketilmesi durumunda).

Dişler için de son derece önemli olan elma kabuğu dişetlerini güçlendirirken bir taraftan da dişlerinizin temizlenmesini sağlar. Elma kabuğunun bir diğer faydası ise cildi gerginleştirmesi, nemlendirmesi ve kırışıklıklara karşı koruyucu olmasıdır. Soyduğunuz elma kabuklarını yüzünüze [ads2] koyup 20 dakika beklettikten sonra yıkarsanız cildinizdeki değişimi hemen fark edeceksiniz. Daha gergin daha parlak bir cilde bu meyve sayesinde kavuşabilirsiniz.

Bu kadar faydası bulunan elma kesinlikle soyulmadan tüketilmesi gereken meyveler arasında yerini alıyor. Hem besleyici hem güzelleştirici, hem de sağlık açısından ilaç diye nitelendirebileceğimiz elma her mevsimde rahatlıkla bulabileceğimiz ve tüketebileceğimiz bir meyve.

Uçuklara bitkisel çözüm..

1 Yorum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.