Findeks Nasıl Kullanılır ?

Findeks Nasıl Kullanılır ?

0 1211

[ads1] Son zamanlarda televizyonlarda reklamlarını oldukça gördüğümüz bir kredi notu hesaplama hizmeti olan Findeks, hem kullanım rahatlığı hem de kullanıcı dostu arayüzü ile, kredi almak isteyenlerin imdadına koşuyor. Fakat internet kullanımına aşina olmayan kişiler, bu servisi kullanmakta güçlük çekebilirler. Biz de Findeks kullanarak nasıl kredi puanı hesaplama yapılacağını göstereceğiz.

Findeks Nedir ?

KKB A.Ş. (Kredi Kayıt Bürosu) ve Türkiye’nin en büyük 9 bankası tarafından hayat bulan Findeks, kişisel ve kurumsal olarak finansal destek veren bir internet hizmetidir. Kısaca, Findeks sayesinde, finans ve ekonomi dünyasındaki itibarınızı görebilir, buna göre çeşitli iyileştirmeler yapabilirsiniz. Ayrıca ISO ve Cobit 4.1 güvenlik sertifikaları bulunan Findeks, kişisel bilgilerinizi BDDK ve diğer denetim organlarıyla denetlenen KKB A.Ş.’in veri merkezinde tutar.

Bu servisi sadece kredi puanı hesaplama için değil, bir danışman tutarak kredi puanınızı nasıl arttırabileceğiniz yönünde hizmet almak için de kullanabilirsiniz. Tabi bu danışmanlık hizmeti ücrete tabidir.

Findeks ile Kredi Puanı Hesaplama

İlk olarak belirtmeliyim ki, Findeks aracılığı ile kredi notu hesaplama işlemi ücretsizdir. Tek yapmanız gereken, https://www.findeks.com/ adresine girmek. Adrese girmeden önce nüfus cüzdanınızı da yanınızda bulundurunuz.

Aşağıdaki resimde göründüğü gibi Yeni Üyelik > Bireysel’e tıkladıktan sonra, size sorulan bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde giriniz. Kullanılabilir bir cep numarası vermeniz önem arz etmektedir. Çünkü Findeks’e her giriş yaptığınızda, cep telefonunuza bir doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu sisteme girmeden giriş yapamazsınız. Bir nevi güvenlik önlemi de diyebiliriz.

findeks-nasil-kullanilir-2

Üyelik adımlarını başarıyla tamamladıktan sonra sisteme Üye Girişi yazan yerden giriş yapabilir ya da https://isube.findeks.com/ers/login.xhtml linkini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimden de anlayacağınız üzere, giriş yaptıktan sonra sizden üye olurken girdiğiniz cep telefonu numaranıza gelen doğrulama kodunu soracaktır. Bu kodu da doğru girdikten sonra açılan sayfadan, kredi puanınızı görebilirsiniz.

findeks-nasil-kullanilir-3

Kredi notunuzu görmenin dışında, Risk Raporunuzu da inceleyebilirsiniz. Buraya ulaşmak içinde üst menüde yer alan Risk Raporu‘na tıklamanız yeterlidir. [ads2]

Kısaca Findeks, T.C. içerisindeki tüm bankalardan, size ilişkin kredi kartı, kredi ve borç bilgilerinizi sorgular. Ödeme miktarı ve sıklığınıza göre hesaplama yapar ve size bir kredi puanı çıkartır. Kendi sitelerinde de şu şekilde açıklamışlar :

Findeks Kredi Notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarınıza yönelik olarak hazırlanmış olan Risk Raporunuzun özeti niteliğinde analitik bir modeldir. Findeks Kredi Notu incelenerek Findeks Kredi Notu sahibinin gelecek 12 ay içerisinde kredi borcunu ödememe olasılığı tespit edilebilmektedir. Findeks Kredi Notu; kişinin bankalardan almış olduğu bireysel kredi, kredili mevduat hesapları ve kredi kartlarındaki kullanım verilerinden oluşturulmaktadır. Bu veriler aylık olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi bünyesinde toplanmaktadır. Findeks Kredi Notu 0 – 1.900 aralığında değişebilmektedir. Bu şekilde Kredi Notunuzu öğrenerek yeni alacağınız kredi ve kredi kartlarının onaylanıp onaylanmayacağını hesaplama şansına sahip olabilirsiniz.

Her zaman da dediğim gibi, takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyin. Findeks’in bu harika hizmetini denemenizi de tavsiye ederim.

Bunu Okuyan Bunları da Okudu

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.