Gizli Şeker Nasıl Anlaşılır ?

Gizli Şeker Nasıl Anlaşılır ?

1 387

[ads1] Şeker hastalığı tıptaki adıyla diyabet sıklıkla karşılaştığımız kronik bir rahatsızlıktır. Genetik olabileceği gibi sonradan kendiliğinden de oluşabilmektedir. Pankreasın yeterli insülin üretememesi veya üretilen bu insülini vücudun kullanamaması sonucunda oluşan şeker hastalığı dikkat edilmediğinde vücudumuzdaki başka organlara zarar verebilmektedir.

 Diyabet hayatımızın farklı zamanlarında karşımıza çıkabilir. Çocukluk çağında olabileceği gibi erişkin dönemde veya hamilelik döneminde de diyabetle karşılaşabiliriz. Ancak en fazla görülen diyabet şekli 40 yaşından sonra yaşlanmayla ortaya çıkan diyabettir. Şeker hastalığı bazı insanlarda gizli şeker olarak da görülebilmektedir. Bunun tıp dilindeki adı ise pre-diyabettir.

Diyabetten önceki dönem anlamına gelmektedir. Bu dönemde kişinin yediklerine dikkat etmesi ve fazla kilolarından kurtulması diyabette yakalanmaması açısından son derece önemlidir. Gizli şeker riski altında olan kişilerde bazı belirtiler gözlenmektedir. Bunlar; sürekli tatlı gıdalar yeme isteği, aşırı kilo alma veya zayıflama, açlık krizleri, [ads2] ağız kuruluğu, çok su içme ve sıkça idrara gitme, gündüzleri uyuklama olarak görülebilmektedir.

Gizli şeker kimlerde görülür ?

Gizli şeker genellikle 45 yaşının üzerindeki vücut ağırlığı fazla olan insanlarda görülmektedir. Gizli şekerinizin olup olmadığını test yaparak öğrenebilirsiniz. Şeker hastalığı genellikle genetik olabildiği için 40 yaşının üstündeki her insanın doktora görünmesinde fayda vardır. pre diyabetin diyabete dönüşmemesi için sağlıklı beslenmeli ve fazla kilolarımızdan spor yaparak kurtulmaya çalışmalıyız. Aksi takdirde hayatımız boyunca savaşacağımız bir hastalığa dönüşebilir. Sağlıklı günler dileriz.

1 Yorum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.