İnternet Geçmişi Nasıl Silinir ?

İnternet Geçmişi Nasıl Silinir ?

1 8952

[ads1] İlk olarak internet geçmişi kavramını sizlere açıklayalım.Kullandığınız tarayıcılar ; Chrome , Internet Explorer , Firefox , Safari , Opera v.b. girdiğiniz internet sitelerini hafızalarında tutarlar.Bir sonraki ziyaretlerinizi hızlandırmak için bunları size sunarlar.Örneğin , yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi , www.tonlabilgi.com ‘u ziyaret etmişseniz , bir daha ki ziyaretinizde , tarayıcınız bunu hatırlayacak ve “www.t” yazdıktan sonra hemen site adresini tamamlayacaktır.

İnternet kullanıcıları günde onlarca hatta yüzlerce siteye girebilirler.Bu siteler arasında öyleleri vardır ki , ziyaretimizi sır gibi saklamak isteriz.Özellikle , ofisde , okulda kullanılan bilgisayarlar için internet geçmişiniz daha fazla risk oluşturmaktadır.Bilgisayar ve internet kullanımında çok fazla tecrübeli olmayan kişiler , geçmişlerini silmeyi unuturlar veya silemezler.Bu yüzden sizlere, internet geçmişi nasıl silinir sorusunun cevabını sizlere en tecrübesiz kişinin bile yapacağı şekilde açıklayacağım.

Geçmişi Silme Yolları

İnternet geçmişini silmek için 2 yol vardır.Birincisi manuel olarak , ikincisi program aracılığı ile.İlk olarak popüler tarayıcıların internet geçmişini manuel olarak silmeyi açıklayacağım.

Chrome Geçmişi Silme

chrome-gecmisi-silme-1

 • İlk olarak resimde görünen butona daha sonra açılan menüden Ayarlar‘a tıklıyoruz.Ya da tarayıcınızın adres kısmına chrome://settings/ yazarak direk ayarlar sayfasına ulaşabilirsiniz.
 • Daha sonra ayarlar sayfasının en altında bulunan Gelişmiş Ayarları Göster linkine tıklıyoruz.

chrome-gecmisi-silme-2

 • Gizlilik kısmında Tarama Verilerini Temizle.. butonuna tıklıyoruz.Ya da bu sayfaya direk ulaşmak için adres kısmına chrome://settings/clearBrowserData yazabilirsiniz.Hatta bunu yer imlerine ekleyerek daha hızlı ulaşabilirsiniz.
 • Son olarak silmek istediklerimize tik koyup , en üstte bulunan seçeneği “En Baştan” olarak seçip , Tarama Verilerini Sil‘e Tıklıyoruz.
 • İşlem bu kadar.Google Chrome’a tekrar girdiğiniz de sanki bilgisayara yeni format atıp , Chrome’u indirmiş gibi tertemiz bir tarayıcınız oluyor.

Firefox Geçmişi Silme

firefox-gecmisi-silme-1

 • İlk olarak yine resimde görünen yere tıklayarak Seçenekler‘e giriyoruz.
 • Seçenekler penceresinden Gizlilik sekmesini seçiyoruz.firefox-gecmisi-silme-2
 • İsterseniz yakın geçmişinizi silebilirsiniz … yazan yerden mavi renk ile yazılana tıklıyoruz.
 • Chrome’da da olduğu gibi temizlemek istediklerinizin yanına tik koyururuz , yukarıdan zaman aralığını seçerek , Şimdi Temizle butonuna tıklıyoruz.

firefox-gecmisi-silme-3

 • Firefox tarayıcısına tekrar girdiğiniz de tertemiz bir geçmişiniz oluyor.

En Hızlı ve Kolay Yöntem

 • En başta da belirttiğim gibi program yardımı ile de internet geçmişinizi silebilirsiniz.Size yıllardır kullandığım CCleaner programını önerebilirim.Bu linke tıklayarak güvenle indirebilirsiniz. http://www.tamindir.com/ccleaner/
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra programı kuruyoruz.
 • Programı çalıştırdıktan sonra , solda bulunan Cleaner’i seçiyoruz.Windows ve Programlar sekmesinden geçmişini silmek istediğimiz [ads2] tarayıcıları işaretliyoruz.Sağ alt köşede bulunana temizliğe başla butonuna tıklıyoruz.
 • İşlem tamamlanmıştır.Bu sayede tüm tarayıcıların geçmişini bir kere de hızlıca silebilirsiniz.Ayrıca her tarayıcının altında seçebileceğiniz tikler bulunmaktadır.CCleaner sizin yerinize seçse de silinmesini istemediğiniz veya istediğiniz seçenekleri tikini seçip ya da kaldırabilirsiniz.Hatırlatmalıyım ki , bu işlemi yaparken tarayıcılarınız kapalı olmalıdır..

Bu işlemleri yapmakta zorlananlar , yapamayanlar yorum kısmına sorularını yazabilirler.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Bunu Okuyan Bunları da Okudu

1 Yorum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.