İnternetinizi Hızlandırma Yöntemleri

İnternetinizi Hızlandırma Yöntemleri

2 5374

[ads1] Bundan 10 – 15 sene önce internet kullanan biri gördüğümüz zamanda hayranlıkla bakıyorduk.E-kolay, Superonline gibi sağlayıcıların paketlerini alır , telefon kablomuzu 56k fax modemimize takardık ve 2 – 3 dakika o meşhur ses ile birlikte internete bağlanmayı beklerdik.Bağlantıyı sağladıktan sonra doyasıya gezerdik internette , tabi bütçemizin el verdiği kadar 🙂 Sonra telefon çalardı ve bağlantımız kesilirdi… O zamanlar internet hızı arttırma ne bilmezdik.Sayfaların yüklenmesini dakikalarca beklerdik , bu bize hiç de koymazdı.Neyse  , fazla maziyi de uzatmaya gerek yok.

Fakat bu durum artık böyle değil.Teknoloji geliştikçe , arzuladığımız hız da artıyor.Artık bırakın dakikaları , saniyeler bile bize fazla geliyor.Kısaca, şu anki internet hızınızdan memnun değilseniz , aşağıda yazan internetinizi hızlandırma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 • İlk olarak Internet Explorer kullanıyorsanız , tarayıcınızı değiştirmenizi öneririm.Google Chrome ya da Mozilla Firefox kullanabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın virüs taramasını hiç aksatmayınız.Güncel bir antivirüs programı kullanınız.Bilgisayarınıza bulaşmış virüsler , hem güvenliğinizi tehdit eder hem de internetinizi ve bilgisayarınızı yavaşlatabilir.
 • Tarayıcınızda bulunan gereksiz eklentileri kaldırın.Chrome‘da sağ üst tarafta bulunan butona tıklayarak , Araçlar daha sonra Uzantılar’dan yüklü eklentilere ulaşabilirsiniz.Buradan kullanmadıklarınızı kaldırabilirsiniz.Firefox‘da ise yine aynı yerde bulunan butona tıklayıp , Eklentiler’e ulaşabilirsiniz.
 • Gereksiz toolbarları kaldırın.Bunun için program ekle kaldıra göz atabilirsiniz.
 • Belli aralıklarla internet ön belleğini temizleyiniz.İnternet geçmişi ve ön belleğini temizleme yazısından detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Windows güncelleştirmelerini belli aralıklar yapınız.
 • Wi-fi , kablosuz olarak internete bağlanıyorsanız , iyi sinyal aldığınızdan emin olun.Modemden uzaklaştıkça , internet hızınızın da düşeceğini belirtmek isterim.
 • Belli aralıklarla modeminizi resetleyiniz.Fişi çekip , 5 dakika sonra geri takınız.
 • Bilgisayarınızın DNS ve IP adreslerini otomatik olarak almasını sağlayın.Bunu sağlamak için ise , Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin’e tıklayınız.Daha sonra modeminizin simgesine sağ tıklayın ve aşağıdaki resimde gösterilenleri yapın.

internetinizi-hizlandirma-yontemleri

 • Bu maddeye kadar olanlar sizden kaynaklı internet hızınızın düşmesidir.Bu maddeleri harfi harfiyen uyguladıysanız ve hala internet hızınızdan memnun değilseniz , aşağıdaki yöntemi uygularsınız.
 • Kullandığınız servis sağlayıcının(TTNet,Superonline v.s.) telefon numarasını bulun ve çağrı merkezini arayın.Durumdan bahsedin.  [ads2]
 •  İnternet hızı sorgulamak için Speedtest.net sitesini kullanabilirsiniz.(İlk olarak Begin Test’e tıklayın.Biraz bekleyin.Katran ne kadar yüksek olursa ve Ping alanında yazan ne kadar sıfıra yakınsa internetiniz o kadar hızlıdır)Buradan çıkan sonucu da çağrı merkezi görevlisine iletin ve tavsiyelerini uygulayın.
 • Son olarak sizlere fiber internet kullanmanızı öneririm.Eğer mahallenizde fiber internet varsa , siz de başvurabilirsiniz.Hemen hemen ADSL fiyatına , çok daha hızlı internetiniz olur.

İnternetinizi daha hızlı bir hale getirmek için bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.Her zaman da dediğim gibi takıldığınız bir yer olursa sormaktan çekinmeyin.Hızlı internetli günler dileriz 🙂

Bunu Okuyan Bunları da Okudu

2 Yorum

 1. Merhabalar internetim iyi olduğu halde google da ki sitelere giremiyorum sürekli sayfa görüntülenemiyor hatası veriyor halbuki internetim var siteleri 10 20 kere yenileyince geliyor lütfen yardımcı olun

  • Yazımızda yazılanları uygulayın. Bilgisayarınızı virüs programları ile taratın. O da çare etmez ise format atmayı deneyiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.