İşte Balın Faydaları

İşte Balın Faydaları

2 22

[ads1] Tadıyla ağzımızı tatlandıran içerdiği bin bir çeşit vitamin mineral ve amino asitlerle hayatımızda bizleri dirençli bir yapıya sahip olmamızı sağlayan bal elde edilişi itibariyle verilen emekte kalitenin saklı olduğunu anlamaktayız.

Bal Hakkında Bilmedikleriniz

Doğa şartlarına dayanıklı kalabilmemiz için besin ve enerji ihtiyacımız gün geçtikçe değişik alanlardan elde edilen gıda maddelerinden sağlamaktayız. Bal bunların en başında gelmektedir. Dengeli ve doğru beslenebilmek için gerekli vitamin ve enerji ihtiyacımızın çoğunluğu baldan alınabilmektedir.

Bal vücudumuz için gerekli mineralleri, aminoasitleri içinde barındırdığından rahatsızlandığımızda hemen kimyasal yollarla elde edilmiş hap ve ilaçlara sarılmadan önce hastalığın durumuna göre bal tüketerekte vücut dengemizi sağlayabiliriz. Bal içinde barındırdığı mineraller ve aminoasitler mikroplara karşı kalkan görevi görmektedir. Çoğu zaman tıp alanında faaliyet gösteren yetkili kişilerden alınan bilgiler ışığında balın el, cilt, diş sağlığında da kullanıldığını öğrenmekteyiz.

Balın faydalarının çokluğunun yanında doğa şartlarına dayanıklılığı da göze çarpan özelliklerindendir. Balın kalitesi dayanma süresi elde edişinden başlar saklama şartlarına kadar geçtiği evrelere göre değişmektedir. En basitinden bal konusunda araştırma yapmış arıcılık konusunda alanında uzman kişilerin verdiği bilgiler ışığında çoğu etkileri görebilmekteyiz. Uzmanların anlattıkları ışığında ilk göze çarpan diğer doğal ürünlerde olduğu gibi olgunlaşmadan toplanan ürün çabuk bozulacağından balda aynı özellikle olup olgunlaşmadan elde edilmiş bal kısa sürede bozulabilecektir.

Balın olgunlaştığını sıradan kişiler ilk bakışta anlayamamakta fakat bilgiler araştırıldığında konu anlaşılabilmektedir. Balın olgunlaşması demek içinde ki su oranının baş üretici arı tarafından ayarlanıp uygun seviyeye yani %17 ile%20 arasına ulaştığında petek gözlerinin tamamen kapatılması sonucu görülebilmektedir. Bunada bal üreticileri sırlanmış petekler diye adlandırılmaktadır. Eğer petek gözlerinde sırlanmamış bölümler mevcutsa bal olgunlaşmamış demektir.

Balın dayanma süresi elde edilişinden saklama koşullarıyla değişebilmekte demiştik bunu açacak olursak; bal öncelikle güneş ışığından korunmalıdır. İçerdiği asitler ve diğer maddeler güneş ışığında daha çabuk reaksiyona gireceğinden kalite ve içeriği bozulmaktadır. Piyasada birçok yollarla elde edilmiş bal bulunmaktadır. Balın içerdiği birçok  maddede doğadan kimyasal yollarla elde edilip karışımlar oluşturulup sahtesi üretilmektedir. Fakat sahte ve gerçek bal bu elde edilen kimyasal ürünlerin benzeşmesi yüzünden ayrıştırılamamakta ancak laboratuvar ortamlarında yapılan testler sonucunda anlaşılabilmektedir.

Bal kalitesi ve dayanıklılığı açısından doğadan üretilen diğer ürünlerden daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ancak içine su karıştırıldığında veya yüksek ısıya [ads2] maruz kaldığında bozulmaktadır. Güneş nasıl ki tüm canlılar için hayat kaynağı odluğu kadar balın içinde bulunan mineraller ve asitler de güneş ışığına maruz kaldığında değişik mayalanma işlemi gerçekleşmekte bal bozulabilmektedir.

Çoğu kişi tarafından kabul edilen bir başka anlayışta şekerlenen bal bozulmuş anlayışı hâkimdir. Fakat araştırmacıların vermiş olduğu bilgilere dayanarak baktığımızda balın içindeki kristalleşmenin glikoz ve sakaroz maddelerinin ısı değişiminden ortaya çıkan bir olay olduğu anlaşılmaktadır. Asıl kristalleşmeyen balın sahte olabileceği bir gerçektir.

Çünkü balda bulunan meyve şekeri ancak kristalleşir. Bal içinde eğer şeker kamışından veya şeker pancarından elde edilmiş çay şekeri mevcutsa daha soluk ve mat bir görüntü alarak şekerlenme meydana gelecektir

2 Yorum

  1. Supposing we send you an acapella, how much would you chrgae to build a riddim for the song. And suppose we want one of your existing riddims for our exclusive use, how much would you chrgae. And suppossing we voice a riddim and send you the project to complete the mix and master, what would be the chrgae.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.