Kalorisi Düşük Meyveler Hangileridir ?

Kalorisi Düşük Meyveler Hangileridir ?

0 35

[ads1] Meyveler yüksek miktarda lif içerdiği için, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlarken, kolesterolünde düşürülmesinde önemli rol oynar. Antioksidan özellikleri sayesinde de kanserin baş düşmanları arasındadır. Meyveler vitamin ve mineral açısından zengin enerji kaynaklarıdır.

Hücrelerin yenilenmesi ve doku onarımı için günde 3 porsiyon meyve tüketilmesi gerekmektedir. Meyveler içerdiği posa miktarının yüksek oluşu nedeniyle uzun süre tokluk hissi yaratılırlar. Bu yüzden uygulayacağımız diyet programlarında meyveyi sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Ancak yüksek kalorili meyveleri tüketmemeye özen göstermeliyiz ve tükettiğimiz meyve miktarında da fazlaya kaçmamalıyız. Peki, meyve tüketerek hem sağlıklı hem de formda kalmak için hangi meyveleri daha çok tercih etmeliyiz.

İşte kalori yönünden fakir vitamin yönünden zengin meyveler:

Çileğin 100 gramı sadece 37 kaloridir. Şekerle veya krem şantiyle tercih etmediğiniz sürece çileği rahatlıkla öğünleriniz arasına koyabilirsiniz. Böğürtlenin 100 gramı 58 kaloridir. Antioksidan özelliği olan bu meyve de diyetinizde rahatlıkla tüketebileceğiniz meyveler arasındadır. Şeftalinin 100 gramı 38 kaloridir. Nektarin olarak da tüketebilirsiniz. 100 gramı 51 kalori olan kayısı da kabızlık probleminin baş düşmanlarındandır. Kirazın 100 gr 70 kaloridir.

Ödem sorununuz varsa kurtulmak için rahatlıkla tüketebilirsiniz. Karpuzun 100 gramı sadece 26 kaloridir. Yanında yağlı bir peynir ve ekmek yemiyorsanız 2 hatta 3 porsiyon tüketmenizde hiçbir sakınca yok. Yeşil elma, mürdüm eriği, can erik, ekşi bir portakal da tüketebileceğiniz düşük kalorili meyvelerdendir.

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.