Kek Kalıptan Nasıl Kolay Çıkarılır ?

Kek Kalıptan Nasıl Kolay Çıkarılır ?

0 14782

[ads1]Özel günlerde, davetlerde ya da lezzetinin beğenilmesi açısından her hangi bir vakitte bayanların özenerek yaptıkları tatlıların başında kek ve kek çeşitleri gelmektedir. Çikolatalısından meyvelisine, ıspanaklısından frambuazlısına hayli geniş bir yelpazeye sahip olan kekler, küçükten büyüğe herkes tarafından afiyetle tüketilse de var olan bir sorunsal, keki emek vererek yapan bayanları oldukça rahatsız etmektedir.

Hiç kuşkusuz bu problem, kekin var olan şeklini muhafaza ederek kalıbından çıkarılmasıdır. Dağılmasından tutun da parçalanmasına, şeklinin bozulmasına yol açan bu problemin çözümü ise birtakım önlemler alındığı takdirde ortadan kalkmaktadır. Siz de kek kalıptan nasıl kolay çıkarılır diyorsanız, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Keki Kalıptan Kolay Çıkarma Yöntemleri

 Yağlama:

Hazırlanan kekin istenilen biçimde kalıbından sıyırılmasını sağlamak adına yapılması gereken işlemlerden ilki, kek kalıbının içerisinin az bir miktar yağ ile yağlanması ve ardından malzemenin kalıba dökülerek pişirilmesidir. Bu sayede kek, kalıptan kolayca ayrılacaktır.

Soğutma:

Hazırlanan kekin sabır gösterilmeden derhal kabından çıkarılmaya çalışılması, kekin parçalanmasına sebep olacak bir etmendir. Bu nedenle pişen kekin soğumaya bırakılması, kalıptan kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

Unlama:

Az bir miktar margarin ile kek kalıbını yağladıktan sonra içerisine un dökmek, kekin kalıbından rahatça sıyrılmasını sağlayacaktır.[ads2]

Yağlı Kâğıt:

Kek malzemesini dökmeden önce kalıbın içerisine yağlı kâğıt yerleştirmek, kekin kalıba yapışmasını engelleyecektir.

Kalıp Kalitesi:

Pişirilen kekin kalıbından kolayca çıkmama nedenlerinden birisi de kek kalıbının kalitesinden kaynaklanmaktadır. Kaliteli malzemeden oluşmayan, özellikle plastik kek kalıpları, bu tarz vakaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Yumurtasız Kek Olur Mu ?

Bunu Okuyan Bunları da Okudu

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.