Kışın Gripten Nasıl Korunulur ?

Kışın Gripten Nasıl Korunulur ?

0 18

[ads1] Kışın en çok karşılaşılan sağlık sorunu griptir. Alınabilecek bazı küçük önlemlerle grip olma riski azaltılabilirsiniz. Hastalanıp ilaç kullanmaya başlamadan önce sağlıklı beslenerek, çeşitli bitkiler kullanarak grip olma riski azaltılabilir. Kışın gripten korunmak için yazdıklarımızı uygulayabilirsiniz.

Kış mevsiminde kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilmektedir. Birçok insan bir arada olduğu için ortamdaki hava zamanla kötüleşir. Bu nedenle uzun süre kapalı ortamlarda kalınmamalıdır. İş yerinizde kapalı ortamda iseniz sık sık hava almaya çıkmalısınız. İş yerindeki oda ve evler sık sık havalandırılmalıdır.

Maske kullanmak gribe yakalanma riskini azaltabilir. Özellikle dolmuş, metro gibi kalabalık toplu taşıma araçları kullanılacağı zaman maskeler kullanılabilir. İnsanlarla çok fazla tokalaşma selamlaşma gibi yakın temaslar kurmamakta alınabilecek bir önlemdir. Kıyafet seçiminde sıcak tutacak ama sizi çok terletmeyecek kıyafetler seçmelisiniz.

Her şeyden önce gribe yakalanmamak için alınabilecek en etkili önlem sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Yemeklerde özellikle sebze ağırlıklı beslenmek gerekir. Bol yeşillikli bir salata tüketilmelidir. C vitamini içeren mandalina, portakal, greyfurt, kivi gibi meyvelerin kullanımı arttırılmalıdır. Bitki çayları içilebilir.

Özellikle ıhlamur, kuşburnu, nane ve kekik çayları tüketilebilir. Bol bol su içilmesi gerekir. Düzenli spor ve egzersiz yapılmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Vücudun çok yorulmaması gerekir. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra eller yıkanmalıdır. Aşırı sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.