Koka Kola Gerçekleri

Koka Kola Gerçekleri

0 675

[ads1] Dünyanın en çok tüketilen içeceklerinin başında gelen Koka Kola(Coca Cola)’nın hakkında bugüne kadar çok şey söylendi , çok eleştiri yapıldı.Bizde sağdan soldan duyduğumuz şeyleri muhabbet ortasında çevremize anlattık.Böyle yayıldı gitti..Hatta içinde uranyum olduğu bile söylendi.Bunlardan hangileri doğru ? Gerçekten içinde böcek , fare v.b. mahlukatlar var mı ? Tonla Bilgi olarak sizin için araştırdık , işte bizim kalemimizden koka kola gerçekleri

 • Kola 1866 senesinde Yahudi eczacı John Pemberton tarafından bulundu.Bazı kaynaklarda John Pemberton’ın bulduğu kolanın bir mide ilacı olarak kullanıldığı söyleniyor.
 • Fakat kolanın bu ilk versiyonu , şuan da içtiğimiz kola ile aynı değildi.Şöyle ki ,bu eczaneye gelen müşterilerden bir tanesi , kola şurubu istemiş.Fakat üşengeç eczacı kalfası , içine koyması gereken su yerine hemen elinin altında olan sodayı karışıma koymuş.Bu karışım sulu olandan daha çok ilgi çekmiş ve şans eseri kolanın bugünkü hali bulunmuş.(hemen hemen)
 • Daha sonra bu kola diğer eczaneler tarafından da kullanılmaya başlandı.Günler geçtikçe de kola ilaç olmaktan çıkmış ve Pembertons Wine Cola adı altında günlük hayatta satılan bir içecek haline gelmiş.
 • İnsanlar tarafından çok sevilen bu içecek zamanla da The Coca-Cola Company adını aldı ve bugüne kadar geldi.
 • Koka Kola yıllar boyunca hep taklit edilmeye çalışıldı.Pepsi-Cola , Koka-Kola’nın en büyük rakibiydi.Fakat ne yaptılarsa Koka-Kola’nın pazar hacmine ulaşamadılar.Absürt markalardan ise hiç bahsetmiyorum.
 • Türkiye’de de Cola-Turka adı altında bir girişim oldu.Zamanla bu girişim de tutmayınca , koca kola , dünyadaki ve Türkiye’deki kola pazarının sahibi olmaya devam etti.
 • Dünya’nın taşınabilir su kaynaklarının 1/4’ü koka kola şirketine aittir.
 • Dünya’da saniyede tam olarak 8.000 kutu koka kola üretilmektedir.
 • Koka-Kola şirketi tarafından kolanın formülü sır gibi saklanmaktadır.Bu formül dünyada sadece 2 kişi tarafından bilinmektedir.Bu formülün yazılı olduğu kağıt ise şirketin yüksek güvenlikli kasasında muhafaza edilmektedir.Çünkü Koka-Kola’nın tek kozu budur.Bu nedenle internette gördüğünüz kolanın içinde şu var , kolanın içinde bu var yazılarına kanmayın.Bunu bilen çıksaydı Koka-Kola çoktan iflasını verirdi.
 • En çok merak edilen bir başka konu da içinde fare , böcek v.b. olup olmadığıdır.Bazı kaynaklara göre kola elde edilen bitkiyi fareler çok seviyormuş.Bu nedenle tarım araçları ile toplanan bu bitkilerin arasında fareler kalabiliyor ve sizin bardağınıza kadar geliyormuş.Muş da muş.Koka Kola gerçekleri diye de bunu size lanse ederler.Arkadaşlar bugüne kadar yeyip içtiğiniz herşey de fare , böcek v.b. olma ihtimali var.Tarım makinesi ile toplanan bir başka bitkinin arasına da fare , böcek v.b. karışma ihtimali var.Bunlara pek kulak asmayın.Asırlık ve bu kadar büyük bir firma , bu riski göze alamaz.
 • Koka-Kola Şirketi’nin gelirlerinin bir kısmı İsrail’e aktarıldığı konusunda , şirketin muhasebecisi dışında net bir şey söylemek mümkün değildir.Fakat koka kola kökeninin Yahudi bir eczacıya dayandığını  ve Amerika’daki büyük şirketlerin İsrail kökenli olduğunu bildiğimiz üzere , yüksek ihtimalle böyle bir durumdan bahsedebiliriz.
 • Coca Cola logosunu ters çevirince “Allah Yoktur” , “Muhammed Yoktur” (hâşâ) yazması doğrudur.Arapça olarak birbirine benzemektedir.Fakat bu bir tesadüf mü , yoksa kasıtlı mı yapılmış bunu bilemiyoruz.Fakat Coca Cola , Türkiye’deki ismini Koka Kola olarak değiştirdiğini bildiğimizden , böyle bir düşüncenin önüne geçmek istiyor olabilirler.
 • Koka-Kola bilinenin aksine Amerikan şirketidir.(yasal kaynaklara göre) Şuan ki CEO’su Türk asıllı ABD vatandaşı Muhtar Kent‘dir.
 • Kola zararlı mıdır ? Evet zararlıdır.Çünkü içerisinde yüksek derece şeker , asit ve ne olduğunu bilmediğimiz maddeler barındırır.Fakat koladan ölen ya da hasta olan çok nadir çıkar.Dünyada kaç milyon insanın içtiğini var sayarsak , bir kaç kişinin kola yüzünden ölmesi ya da hasta olması kolanın suçu değildir.Bu tip kişilerin alerjisi[ads2]olabilir ya da içiminde çok aşırıya kaçmış olabilirler.Kıyaslama yapacaksak , dünya da çok daha fazla insan ilaç zehirlenmesinden ölmektedir.Sigarayı hiç söylemiyorum bile.
 • Koka Kolayı en çok tüketen Müslüman kesimmiş , bu da ayrı bir ironi…

Bize sorarsınız , koka kola değil hiç bir kolayı içmeyin , tüketmeyin , almayın , aldırmayın.Fakat bunu bilinçli şekilde yapın.Yok içinde uranyum var , yok benimkinden fare çıktı , bizim komşudan maymun çıktı diyerek değil.İçinde yüksek şeker ve asit barındırdığından içimi zararlıdır.Hele ki çok aşırıya kaçıyorsanız , daha fazla da zararı dokunabilir.Fakat öyle öldürecek yok kanser edecek kadar değil.(çok çok fazla aşırıya kaçmadığınız sürece) İşin siyasi boyutuna gelince , İsrail’in neler yaptığını hepimiz görüyoruz.Bu kolanın gelirlerinin bir kısmının da bu ülkeye gittiğini farz ediyoruz.O zaman bazı şeylerin değişmesini istiyorsak , biz de harekete geçmeliyiz.Ne yazık ki Twitter , Facebook’ta paylaşarak destek olunamıyor.

Bu yazıda anlatılmak istenen şey , bir şeyi içiyor – içmiyor , kullanıyor ya da kullanmıyorsak , bunu bilinçlice yapalım.Neden içmiyorsun sorusuna sağdan soldan duyduğumuz şehir efsanelerini değil , kendi nedenlerimizi cevap olarak verelim.Sağlıklı günler dileriz.

 

Hata ve nisyan müstesnadır.

Bunu Okuyan Bunları da Okudu

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.