Sosyal Medya Hesaplarınızı Koruma Yöntemleri

Sosyal Medya Hesaplarınızı Koruma Yöntemleri

0 89

Artık günümüzde , internetin de yaygınlaşması ile sosyal medya hayatımızın olmazsa olmazları arasına girdi.Belki de her dört beş kişiden birinin en az bir adet sosyal medya hesabı bulunmaktadır.Sosyal medyanın bu kadar popülerleşmesi , sadece normal kullanıcıların değil kötü niyetli bilgisayar korsanlarının da dikkatini çekmektedir.Bu bilgisayar korsanları , sosyal medya hesaplarınızı çalarak , bu hesapları kendi lehlerine kullanabilir , sizi de kötü emellerine alet edebilirler.Bunları önlemek için ise Sosyal medya hesaplarınızı koruma yöntemleri ile bu hesaplarınızı çalınmalara karşı koruyabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarını Nasıl Koruruz ?

  • İlk olarak güvenmediğiniz halka açık bilgisayarlarda sosyal medya hesaplarına giriş yapmayın.Kendi bilgisayarınıza da güncel bir anti-virüs programı kurun , bilgisayarınızı taratın.Bilgisayarınıza virüs bulaşmış ise aşağıda sayacağım yöntemler hiç bir işe yaramayacaktır.
  • Bilgisayar korsanlarının en çok kullandığı yöntemlerden biri brute force dediğimiz , deneme yanılma yoluyla şifrenizi bulma yöntemidir.Çok basit seçilen şifreler brute force programlarıyla kolaylıkla kırılabilmektedir.Örneğin , 123456 , asdfg,qwerty,adınız , soyadınız v.b. şeklinde parola kullanmaktan kaçınmalıyız.Peki , sosyal medya hesapları için nasıl şifre seçmeliyiz ? Şifremiz için en az 8 karakter , anlamsız , büyük – küçük harf , sayı ve sembol içeren şifreler kullanmalıyız.Zaten bu tip şifreleri kullana kullana ezberleyebilirsiniz.Tüm hesaplarınızda da aynı şifreyi kullanmamaya özen gösteriniz.Rastgele güçlü şifre üretmek için bu siteyi önerebilirim.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Koruma Yöntemleri4

  • Her gördüğünüz sayfayı , uygulamayı beğenmek ve kullanmak…Özellikle Türk insanının en çok yaptığı hatalardan biridir.Her gördüğünüz uygulamaya hesabınızı kullanması için izin vermeyin.Her paylaşıma tıklamayın.Bu paylaşımlar genellikle çok dikkat çekici şekilde yapılır.İşte bilmem kimin görüntüleri ortaya çıktı , kısa yoldan zengin olmak v.b. gibi.Korsanlar da Türk insanının zaaflarını bildikleri için , bu tip paylaşımlar yaparak , hesaplarınızı dolaylı ya da tam olarak ele geçirmeye çalışmaktadır.Bir uygulamaya izin vermeden önce uygulamanın yapabildiklerini (yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi) , kontrol edebilirsiniz.Örneğin , yukarıdaki uygulama , arkadaş bilgilerinize , profil bilgilerinize erişebilir ve sizin ağzınızdan duvarınıza paylaşım yapabilir.
  • Arkadaşlarınızın paylaştığı durumlara bile tıklarken 2 kere düşünün.Yukarıda anlattığım tuzağa düşen arkadaşlarınız , istem dışı paylaşımlar yapabilmektedir.Hata bu paylaşımları size mesaj olarak ta yollayabilirler.En çok kullanılan yöntemlerden biri , videom nasıl olmuş , tarzından sizi de tıklamaya teşvik edecek paylaşımlardır.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Koruma Yöntemleri

  • Twitter için ikili doğrulama yöntemini aktif edebilirsiniz.(Yukarıdaki resimdeki gibi) “Giriş doğrulaması isteklerini +90.. numarasına gönder” ‘i seçerek , cep telefonunuza onay mesajı gelmesini sağlayabilir ya da direk Twitter uygulamasına bu giriş doğrulama mesajını göndertebilirsiniz.
  • Sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini kesinlikle başkalarıyla paylaşmayınız.Facebook , Twitter , Google + v.b. yetkilileri bile sizin şifrelerinizi sormaz.Dünya’da hiç bir site , hiç bir kurum işlem yapabilmek için sizin sosyal medya şifrelerinize ihtiyaç duymaz.Bu tuzaklara düşmeyin.Güvenmediğiniz sitelerde dolaşırken , Facebook ile Bağlan , Twitter ile Bağlan linklerine de tıklamayınız.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Koruma Yöntemleri2

  • Unutmayın , artık sosyal medyada yaptığınız paylaşımlar yüzünden hakkınızda yasal işlem yapılabilir.Bu yüzden hesabınızı çaldırırsanız , mesuliyet de size aittir.Bu durumda , yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi , Hesabım başkasının eline geçti seçeneğine tıklayarak , hesabınızı geri almanız mümkün.

Bu önlemleri sosyal medya hesapları için aldıktan sonra hesabınızın çalınması gayet zorlaşır.Fakat siz yine de tedbiri elden bırakmayın.

Bunu Okuyan Bunları da Okudu

Yorum Yok

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.