Ütünün Altı Nasıl Temizlenir ?

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir ?

4 16157

Ev hanımlarının ütü yaparken en çok başına geldiği aksiliklerden biri de ütünün altına yapışan kumaş parçasıdır.Hele ki ütünün altı paslanmış ya da kirlenmişse , bu ütü ile kıyafet ütülemek imkansız olur.Ütüsüz kıyafette giyilemeyeceğinden , ev hanımları çeşitli yollara başvururlar.Hatta kirli ütüyü atıp , yeni ütü almak gibi.Fakat yazacağım yöntemle , ütünün altı nasıl temizlenir sorusunun cevabını en iyi şekilde öğreneceksiniz.

 

– İlk olarak ütüyü ısıtıyoruz.

ütünün altı nasıl temizlenir2

– Bu konu hakkında vereceğimiz pratik bilgilerden ilki , bir bez parçasına limon ve ya sirke döküyoruz.Isınmış ütüyü bu bez parçasının üzerinde gezdiriyoruz.Bir 5 dakika gezdirdikten sonra ütünün altını temiz bez ile siliyoruz.

– İkinci yol ise , yine bir bez parçasına balmumu akıtıyoruz.Isınmış ütüyü bu mumlu bezin üzerinde gezdiriyoruz.Yine bir 5- 6 dakika gezdirdikten sonra ütünün altını temizliyoruz.

Bu yöntemle ütünün altını kolayca temizleyebilirsiniz.Fakat siz yine de ütünüzü uzun süre kıyafetlerinizin üzerinde tutmayın.Hele kikıyafetlerinizin kumaşı sentetik , ipekli , naylonlu v.b. ise daha çok dikkat etmeli ve düşük sıcaklıklarda ütü yapmaya özen göstermelisiniz.Rutin ütü altı temizliğini de belirttiğim yöntemler yardımıyla kolayca yapabilirsiniz.Bu şekilde ütünüzün altı yeni alınmış gibi tertemiz olacaktır ve de ütünüzü yeniden rahatça kullanabileceksiniz.

Bunu Okuyan Bunları da Okudu

4 Yorum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.